Zapsat do registru silničních vozidel lze zapsat vozidlo, jehož technickou způsobilost neschvaloval příslušný orgán ČR, za podmínky, že jeho technická způsobilost byla schválena:
jako typ orgánem jiného členského státu s platností ve všech členských státech, nebo
jako typ orgánem jiného členského státu a toto typové schválení je uznáno ministerstvem, nebo
u jednotlivě vyrobeného vozidla orgánem jiného členského státu s platností ve všech členských státech.
Pokud tedy není splněna některá z výše uvedených podmínek, před podáním žádosti o zápis vozidla do registru silničních vozidel musí být v ČR schválena technická způsobilost jednotlivě dovezeného vozidla podle § 34 a § 35 zákona č. 56/2001 Sb.
Jestliže je splněna některá z výše uvedených podmínek, vozidlo lze bez dalšího schvalování v ČR zapsat do registru silničních vozidel - informace zde.
Odpověď na tuto otázku je zde.
Žádost musí obsahovat zákonem stanovené údaje (formulář dostupný zde):
druh a kategorii vozidla, výrobce vozidla, tovární značku a obchodní označení vozidla,
účel, pro který má být vozidlo používáno, a
údaj o tom, zda jsou povoleny výjimky z technických požadavků - výjimky uděluje ministerstvo dopravy.
K žádosti se přikládá:
doklad totožnosti jednající osoby,
při zastupování dokument prokazující oprávnění k zastoupení (např. písemná plná moc - podpis nemusí být ověřen) - vzor plné moci zde,
zahraniční osvědčení o registraci vozidla, bylo-li vydáno, nebo jiný doklad o schválení technické způsobilosti vozidla,
seznam technických požadavků, podle kterých byla schválena technická způsobilost vozidla kategorie M, N nebo O, vydaný příslušným orgánem jiného členského státu (lze nahradit níže uvedeným technickým protokolem STK),
technický protokol vydaný zkušební stanicí (STK).
Zejména u pracovních strojů, které nejsou v mnoha státech registrovány a nemají tedy vystaveno zahraniční osvědčení o registraci vozidla, je problematické získat doklad o schválení technické způsobilosti vozidla. Tímto dokladem není prohlášení o shodě vydané dle směrnice 2006/42/ES o strojních zařízeních! Obraťte se na výrobce nebo akreditovaného zástupce výrobce pracovního stroje.
Plná moc může být zapsána v informačním systému oprávnění k zastupování nebo ji lze zaslat elektronicky na příslušný úřad z datové schránky zmocnitele. Pokud je plná moc podepsána uznávaným elektronickým podpisem, lze elektronickou plnou moc zaslat emailem na adresu elektronické podatelny příslušného úřadu.
Je nutné rozlišovat dovezená vozidla schválená v členském státě a dovezená vozidla schválená v jiném než členském státě:
Vozidlo schválené v členském státě
Úřad schválí technickou způsobilost dovezeného vozidla schváleného v členském státě, pokud:
splňuje podle technického protokolu vydaného stanicí technické kontroly (STK) technické požadavky, které byly použitelné pro danou kategorii vozidla v ČR v době prvního schválení technické způsobilosti vozidla (seznam prováděcích vyhlášek zde),
jsou podle evidenční kontroly provedené v ČR na STK skutečný stav vozidla a jeho identifikační údaje v souladu se zahraničními doklady vozidla.
Splnění technických požadavků dovezeného vozidla, jehož technická způsobilost byla schválena orgánem jiného členského státu, lze doložit seznamem technických požadavků, podle kterých byla jeho technická způsobilost schválena, vydaným příslušným orgánem jiného členského státu:
u vozidla kategorie M, N a O přiloží tento seznam žadatel k žádosti,
jde-li o jiné vozidlo, vyžádá si tento seznam u příslušného orgánu jiného členského státu obecní úřad obce s rozšířenou působností.
Seznam technických požadavků, pokud není k dispozici, může žadatel nahradit technickým protokolem vydaným STK.
Musí být splněny výše uvedené technické požadavky, které jsou nezbytné pro bezpečnost provozu na pozemních komunikacích nebo ochranu životního prostředí nebo života nebo zdraví člověka.
Technický protokol obsahuje položky dle vzoru uvedeného zde. Pro schválení technické způsobilosti jednotlivě dovezeného vozidla nesmí obsahovat neplnění výše uvedených technických požadavků (pokud nejsou doplněny udělenou výjimkou Ministerstva dopravy ČR) a je v něm uvedeno, že vozidlo splňuje požadavky zákona č. 56/2001 Sb.
Vozidlo, které není schváleno v členském státě (např. dovoz z USA)
Úřad schválí technickou způsobilost dovezeného vozidla schváleného v jiném než členském státě, pokud:
splňuje podle technického protokolu vydaného stanicí technické kontroly (STK) technické požadavky, které byly použitelné pro danou kategorii vozidla v ČR v době prvního schválení technické způsobilosti vozidla (seznam prováděcích vyhlášek zde),
jsou podle evidenční kontroly provedené v ČR na STK skutečný stav vozidla a jeho identifikační údaje v souladu se zahraničními doklady vozidla,
splňuje alespoň emisní limity ve výfukových plynech podle normy EURO 3, jde-li o silniční vozidlo kategorie M1, M2 nebo N1 s výjimkou silničního vozidla diplomatické mise nebo silničního vozidla jednotek požární ochrany.
Technický protokol obsahuje položky dle vzoru uvedeného zde. Pro schválení technické způsobilosti jednotlivě dovezeného vozidla nesmí obsahovat neplnění výše uvedených technických požadavků (pokud nejsou doplněny udělenou výjimkou Ministerstva dopravy ČR) a je v něm uvedeno, že vozidlo splňuje požadavky zákona č. 56/2001 Sb.
Od 1.3.2023 již není stanovena doba mezi datem uvedení vozidla do provozu a jeho proclením v některém ze státu EU. Pokud tedy vozidlo splní výše uvedené podmínky, může být i "starší", než dříve stanovených 8, resp. 5 let.
Lze tedy např. schválit motocykl z roku výroby 1930 dovezený z USA, který splňuje v ČR tehdy platné technické požadavky, případně je neplnění některého požadavku doloženo výjimkou ministerstva dopravy.
U vozidel kategorie M1, M2 nebo N1 ale musí být splněny emisní limity ve výfukových plynech minimálně podle normy EURO 3. Vozidlo musí splňovat normu EURO 3 až EURO 6, která byla platná v době prvního schválení technické způsobilosti vozidla (např. osobní automobil roku výroby 2006 musí splňovat EURO 4).
Správní poplatky - položka 27 sazebníku správních poplatků:
Správní poplatek za schválení technické způsobilosti jednotlivě dovezeného vozidla je 3000 Kč.
Pokud obecní úřad obce s rozšířenou působností schválí technickou způsobilost dovezeného vozidla, žadateli vydá rozhodnutí, jehož přílohou jsou technické údaje o vozidle zapisované do registru silničních vozidel. Jestliže zahraniční registrační doklad nebo jiný doklad o technické způsobilosti vozidla neobsahuje všechny tyto údaje, doloží je k žádosti o schválení technické způsobilosti žadatel.
Následně lze žádat o zápis vozidla do registru silničních vozidel - informace zde.
ES prohlášení o shodě pro strojní zařízení - tento dokument není dokladem o schválení technické způsobilosti vozidla
Otázky a odpovědi
Jedná se o zahraniční registrační doklady prokazující schválení technické způsobilosti vozidla, ale toto schválení není v ČR uznané a vozidlu je nutné schválit technickou způsobilost.
Pokud poslední členský stát registrace vozidla vystavuje osvědčení o registraci vozidla sestávající ze dvou částí, předkládají se při registraci vozidla:
osvědčení o registraci vozidla část I - jen originál, nepřipouští se čestné prohlášení nebo potvrzení o ztrátě, zničení nebo odcizení tohoto dokladu,
osvědčení o registraci část II - v případě chybějící části II (např. "velký technický průkaz" SRN) směrnice 1999/37/ES připouští ve výjimečných případech písemné nebo elektronické potvrzení od příslušných orgánů členského státu, kde bylo vozidlo předtím registrováno, že žadatel je oprávněn k nové registraci vozidla v jiném členském státě.
Jestliže je poslední státem registrace vozidla jiný než členský stát, přikládá se originál osvědčení o registraci vozidla.
Dostupný seznam některých osvědčení o registraci vozidla je zde.
Některé státy:
neuvádějí všechny vzory těchto registračních dokladů, které byly v průběhu let vydávány a jsou stále platné,
neuvádějí vzory všech částí osvědčení o registraci vozidla, pokud je vydávána část I a část II (např. Nizozemsko v seznamu uvádí pouze vzor části I, přitom žadatel musí přiložit k žádosti o zápis vozidla do registru silničních vozidel i část II - vzor obou částí osvědčení je zde).
V USA nejsou jednotné vzory dokladů prokazujících schválení technické způsobilosti vozidla, každý stát v USA vydává své doklady. Tímto dokladem může být:
CERTIFICATE OF TITLE - doklad o vlastnictví vozidla,
CERTIFICATE OF ORIGIN - doklad nového vozidla, je obdobou COC listu (je bez většiny technických údajů o vozidle).
Příklady dokladů, které zpravidla nelze považovat za doklad o technické způsobilosti vozidla:
SALVAGE CERTIFICATE - jedná se o vozidlo, které bylo prohlášeno za "totální škodu" v důsledku jeho poškození při nehodě, živelné události nebo z důvodu jeho odcizení. Vozidlo může být pouze na díly, kdy je prohlášeno za neopravitelné z důvodu rozsáhlého poškození, nebo může být i přes "totální škodu" vozidlo považováno za opravitelné, ale po opravě získá doklad CERTIFICATE OF TITLE, např. s poznámkou o historii vozidla SALVAGED (informace k tomuto dokladu podá příslušný schvalující úřad),
CERTIFICATE OF DESTRUCTION - doklad za účelem prodeje vozidla na díly nebo k jeho likvidaci,
CERTIFICATE OF TITLE-ONLY PARTS - vozidlo je vážně poškozeno, neopravitelné, prodej jen na díly,
JUNKING CERTIFICATE - vozidlo je trvale vyřazeno, nelze již registrovat.
Plnit emisní limity ve výfukových plynech alespoň podle normy EURO 3, jde-li o silniční vozidlo kategorie M1, M2 nebo N1, se týká vozidel, jejichž technická způsobilost nebyla schválena v členském státě. Pokud tedy vozidlo schválené v USA plnící emisní normu EURO 1 bylo po jeho dovozu do EU schváleno a registrováno např. v Polsku, postupuje se při jeho schvalování technické způsobilosti v ČR jako u vozidla schváleného v členském státě. V tomto případě není vozidlo omezeno minimální emisní normou EURO 3.
Vozidlo neschválené v členském státě musí splňovat emisní limity ve výfukových plynech alespoň podle normy EURO 3. Pokud je tedy doloženo např. od akreditovaného zástupce výrobce, že homologace emisí není známa, je možné na technické zkušebně požádat o vyhotovení protokolu o zkoušce emisních limitů ve výfukových plynech (nejedná se o měření emisí ve stanici měření emisí), kterým žadatel doloží, že vozidlo splňuje emisní limit alespoň podle normy EURO 3 (vozidlo musí splňovat emisní limit platný v ČR v době prvního schválení technické způsobilosti vozidla - např. osobní automobil roku výroby 2006 musí splňovat EURO 4, nepostačuje EURO 3).
Přestavbu vozidla lze schválit jen u vozidla zapsaného v registru silničních vozidel. Současně se schválením technické způsobilosti dovezeného vozidla nelze schválit jeho přestavbu.
Pokud v registračním dokladu ze státu původu či jiném dokladu o schválení technické způsobilosti vozidla nejsou uvedeny všechny položky technického popisu vozidla, které se zapisují do registru silničních vozidel, lze chybějící údaje doložit:
ztotožněním vozidla se základním technickým popisem vozidla (ZTP) schváleném ministerstvem dopravy - informace zde,
výpisem z technických údajů vystaveným výrobcem vozidla, jeho akreditovaným zástupcem, nebo technickou zkušebnou,
návodem k obsluze vozidla (jen údaje, které jsou v návodu uvedeny - neuvádí např. emisní předpisy),
protokolem technické zkušebny o provedení zkoušky, např. emisní limity ve výfukových plynech, spotřeba paliva.
Pokud osvědčení o registraci vozidla sestává ze dvou částí - části I a části II, musí být k žádosti přiloženy obě jeho části. To je i u osvědčení o registraci vozidla SRN. Ztrátu dokladu nelze vyřešit čestným prohlášením. Pokud se jedná o ztrátu části I ("malý" průkaz SRN), musí žadatel získat duplikát tohoto dokladu v SRN. V případě chybějící části II ("velký" průkaz SRN) směrnice 1999/37/ES připouští ve výjimečných případech rozhodnout o nové registraci vozidla, ale jen po obdržení písemného nebo elektronického potvrzení od příslušných orgánů členského státu, kde bylo vozidlo předtím registrováno, že žadatel je oprávněn k nové registraci vozidla v jiném členském státě.
Úředně ověřený překlad zahraničního dokladu?
Pokud je dokument v cizím jazyce, úřad má právo požadovat ověřený překlad, aby bylo možné dokument řádně posoudit.
Podle § 16 odst. 2 správního řádu písemnosti vyhotovené v cizím jazyce musí účastník řízení předložit v originálním znění a současně v úředně ověřeném překladu do jazyka českého, pokud správní orgán nesdělí účastníkovi řízení, že takový překlad nevyžaduje. To se netýká písemností ve slovenském jazyce.
Úřady ve většině případů tento překlad nevyžadují. Pokud je ale v zahraničním registračním dokladu uveden text, který není pro úředníka zcela srozumitelný, úřední překlad dokladu si vyžádá. Zejména u doplněných přestaveb a úprav vozidla.
Seznam soudních překladatelů je dostupný zde.
Osvobození od správních poplatků
osvobození dle § 8 zákona o správních poplatcích
Vozidlo pro levostranný provoz
V případě, že vozidlo bylo výrobcem původně vybaveno pro levostranný provoz, musí být dovybaveno tak, aby odpovídalo požadavkům pro pravostranný provoz. Toto dokládá technický protokol technické zkušebny potvrzující plnění požadavků pro pravostranný provoz. Protokol musí zejména obsahovat posouzení osvětlení vozidla, nepřímých výhledů.