Podrobnější informace podá úřad, na který se s žádostí obrátíte -
Registry historických a sportovních vozidel
Vlastník sportovního vozidla, případně společně žádají vlastník a osoba, která je v žádosti uvedena jako provozovatel sportovního vozidla.
Jestliže již je sportovní vozidlo zapsáno v registru historických a sportovních vozidel (RHSV), spolužadatelem je i dosavadní vlastník historického vozidla.
Lhůta k podání žádosti o registraci sportovního vozidla do registru historických a sportovních vozidel (RHSV) není stanovena - jestliže není zapsáno v RHSV, vozidlo nelze provozovat na pozemních komunikacích.
Pokud jsou splněny podmínky pro registraci sportovního vozidla v RHSV, příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností vydá osvědčení o registraci vozidla. Sportovnímu vozidlu přidělí zvláštní registrační značku pro sportovní vozidla (RZ) (pokud již dříve není vozidlu přidělena) a vydá tabulku s RZ. Vydání RZ úřad vyznačí v průkazu sportovního vozidla.
byla schválena jeho technická způsobilost,
splnilo podmínky testování
a prohlídku ve stanici technické kontroly (v ČR provádějí pouze 2 stanice technické kontroly).
doklad totožnosti jednající osoby,
při zastupování dokument prokazující oprávnění k zastoupení (např. písemná plná moc s úředně ověřeným podpisem zmocnitele) - vzor plné moci zde,
provozovatel cizinec - doklad o povolení k pobytu nebo o udělení azylu na území ČR nebo o délce přechodného pobytu, nemá-li provozovatel vozidla trvalý pobyt na území ČR,
protokol o provedené kontrole technického stavu sportovního vozidla ve stanici technické kontroly, jehož součástí je i evidenční kontrola vozidla,
průkaz sportovního automobilu nebo průkaz sportovního motocyklu (dále jen „průkaz sportovního vozidla“),
původní zahraniční registrační doklady nebo doklad o jeho vyřazení z registru, bylo-li vozidlo registrováno v jiném státu,
zelená karta vydaná podle zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (lze předložit i zelenou kartu v elektronické podobě, např. v mobilním telefonu).
Žadatel o registraci sportovního vozidla zapsaného v registru silničních vozidel dále:
předloží osvědčení o registraci vozidla,
předloží technický průkaz (je-li vozidlu přidělen) - průkaz se na požádání žadateli vrátí,
předloží doklad o schválení přestavby vozidla na sportovní vozidlo
a odevzdá tabulky s registrační značkou silničního vozidla.
Plná moc může být zapsána v informačním systému oprávnění k zastupování nebo ji lze zaslat elektronicky na příslušný úřad z datové schránky zmocnitele. Pokud je plná moc podepsána uznávaným elektronickým podpisem, lze elektronickou plnou moc zaslat emailem na adresu elektronické podatelny příslušného úřadu.
motocykl do 50 cm3 300,-Kč
motocykl nad 50 cm3 500,-Kč
motorové vozidlo s nejméně čtyřmi koly 800,-Kč
Sportovnímu vozidlu zapsanému v RHSV nelze přidělit RZP, jelikož RZP lze přidělit jen k silničnímu vozidlu zapsanému v registru silničních vozidel.
Metodika MD ČR pro sportovní vozidla
Osvobození od správních poplatků
osvobození dle § 8 zákona o správních poplatcích
osvobození dle položky 26 sazebníku správních poplatků
Druhy pobytů cizinců v ČR
Vozidlo má platný "velký technický průkaz"
Nebylo-li k vozidlu vydáno osvědčení o registraci vozidla podle právních předpisů účinných ode dne 1. ledna 2024, velký technický průkaz se odejme (popřípadě na jeho žádost žadateli po zneplatnění průkazu vrátí) při předložení:
žádosti (resp. oznámení) o zápis změny vlastníka, provozovatele vozidla,
žádosti o zápis změny ostatních údajů v registru silničních vozidel,
žádosti o duplikát osvědčení o registraci vozidla,
žádosti o vyřazení vozidla z provozu,
žádosti o ukončení vyřazení vozidla z provozu,
žádosti o zápis zániku vozidla,
žádosti o přidělení registrační značky pro vývoz do jiného státu,
žádosti o registraci historického vozidla, které je zapsáno v registru silničních vozidel,
žádosti o uznání testování silničního vozidla na historickou působnost, nebo
žádosti o zápis údaje o historické původnosti silničního vozidla do registru silničních vozidel.
Úřad zneplatněný technický průkaz naskenuje do informačního systému registru silničních vozidel.
Ověřený podpis ze zahraničí
Ověřený podpis ze zahraničí může platit i v ČR, pro mezinárodní uznání podpisu existují různé mechanismy:
Mezinárodní dohody – Pokud existuje dvoustranná dohoda mezi ČR a konkrétním státem, může být ověřený podpis automaticky uznán i bez apostily nebo jiného ověření - seznam států zde.
Haagská úmluva o ověřování cizích veřejných listin – Jestliže je podpis ověřen ve státě, který je signatářem této úmluvy, může být uznán i v ČR, pokud bylo ověření provedeno podle pravidel úmluvy (tj. pomocí apostily) - informace dostupné na webu ministerstva vnitra nebo ministerstva zahraničních věcí.
Superlegalizace – Proces, který umožňuje ověření a uznání cizí veřejné listiny (například dokumentu s podpisem) pro použití v jiném státě. Tento proces je složitější než běžné ověření podpisu uvedené v předchozích bodech. Superlegalizace je popsána zde.